Home > Popularnonaukowe

Kolarstwo z pewnością jest jedną z moim wielkich pasji, ale o moją uwagę i czas musi cały czas rywalizować z pasją do nauki. Z wykształcenia, zawodu i powołania jestem naukowcem, dlatego część mojego talentu poświęciłem popularyzacji nauki.

 

Wiedza i Życie

Numer 12/2017
Rozmawiam z profesorem Konradem Grabiszewskim z University of Miami o teorii gier i mobilnym eksperymencie Blues and Reds.

Numer 11/2017
O tym jak węże straciły nogi i w jaki sposób sobie bez nich radzą opisuję w artykule „Węże”.

Numer 10/2017

W artykule „Zabawa w ciepło ziemno” zmierzyłem się z teoriami na temat drogi, jaką wyewoluowała stałocieplność.

Numer 9/2017

Artykuł „Cena zdrowia” omawia proces tworzenia i testowania nowych leków, ale i sposób w jaki ustalane są ich ceny. Kilka stron dalej znajduje się artykuł o niesamowitych zdolnościach kaktusów do pozyskiwania wody, co czyni je „Strażnikami wody”.

Numer 7/2017

W tekście „Jak uczy się płód” przybliżam najnowsze odkrycia na temat tego czego uczymy się i jak kształtuje nas życie płodowe. Od podatności na stres ludzi, bo skomplikowane pieśni-hasła ptaków.

Numer 6/2017

„Życie pod napięciem” to artykuł opisujący fascynującą, a jednocześnie nieco kontrowersyjną, ideę mówiącą, że za plan budowy naszych narządów i całych ciał odpowiadają nie tylko geny, ale być może przede wszystkim niewielkie napięcie elektryczne.

Numer 5/2017

W artykule „Opuszczony mózg” opisuję jak brak podstawowej opieki w dzieciństwie wpływa na rozwój mózgu. Fragment artykułu można przeczytać tutaj.

Numer 4/2017

Artykuł „To boli” przedstawiam najnowsze odkrycie dotyczące tego, jak odczuwamy ból i w jaki sposób nasz mózg go kreuje.

Numer 3/2017

W artykule „Kosmiczna agronomia” opisuję postępy i problemy z uprawą rośli poza naszą rodzimą planetą.

Numer 1/2017

„Dzieląc się życiem” to artykuł o osiągnięciach naukowych kryjących się za transplantacjami organów.

Numer 12/2016

„Doping w sporcie” ukazuje długą historię niedozwolonego wspomagania w sporcie. Artykuł przybliża również najważniejsze ścieżki dopingu we współczesnym sporcie.

Numer 11/2016

„Mózg oświecony” to artykuł o optogenetyce, przełomowej dziedzinie nauki, która pozwala kontrolować neurony (ale i inne komórki) za pomocą światła. Co najważniejsze kontrolę nad komórkami można przejąć nie tylko na płytce w laboratorium, ale także w żywym zwierzęciu!

Numer 10/2016

„Czarodziejskie narzędzie genetyki” traktuje o rewolucjonizującej genetykę technologii CRISPR-Cas, pozwalającej na precyzyjną edycję genomów.

Numer 6/2016

„Drugie życie w nowej skórze” to artykuł o sztucznych substytutach skóry, których ulepszaniem zajmuję się podczas mojego doktoratu.

Numer 3/2013

Mój pierwszy artykuł popularnonaukowy opublikowany w Wiedzy i Życiu nosił tytuł „Komórkowi nanoposłańcy”. Rozprawiam się w nim nad moją pracą magisterską dotyczącą mikropęcherzyków i egzosomów, niewielkich pęcherzyków uwalnianych przez komórki, które pełnią wcale nie takie małe funkcje.

 

Gazeta Wyborcza

26 grudnia 2017

Artykuł o tym, czy łatwość z jaką żółw może przewrócić się na 4 nogi, mogła być jednym z czynników decydujących o ewolucji kształtu ich skorup?

14 listopada 2017

Krótki tekst o tym, jak komórki macierzyste skóry zapamiętują urazy i infekcje, by następnym razem reagować szybciej.

11 listopada 2017

Artykuł o zaskakującym odkryciu kotów szablozębnych w Europie.

27 września 2017

Artykuł o śnie meduz i jakie ma to znaczenie dla ludzi.

19 sierpnia 2017

Artykuł o nowej terapii mogącej być przełomem w medycynie regeneracyjnej.

16 sierpnia 2017

Artykuł o tym, jak sztuczne światło w nocy zakłóca życie owadów zapylających kwiaty.

1 sierpnia 2017

Tekst o orkach jest próbą skondensowania mojego wieloletniego uwielbienia i fascynacji tymi majestatycznymi zwierzętami.

25 lipca 2017

Artykuł o tym jak mechanizmy obronne pomidorów skłaniają pasożytnicze gąsienice do zmiany diety z wegetariańskiej na kanibalistyczną.

4 lipca 2017

artykule o układzie immunologicznym rozwijającego się płodu opisuję najnowsze odkrycia mechanizmów, które pozwalają na pokojowe współżycie matki i dziecka podczas ciąży.