Jakub Zimoch

Popularnonaukowe

Kolarstwo z pewnością jest jedną z moim wielkich pasji, ale o moją uwagę i czas musi cały czas rywalizować z pasją do nauki. Z wykształcenia, zawodu i powołania jestem naukowcem, dlatego część mojego talentu poświęciłem popularyzacji nauki.

 

Wiedza i Życie

Numer 7/2017

W tekście „Jak uczy się płód” przybliżam najnowsze odkrycia na temat tego czego uczymy się i jak kształtuje nas życie płodowe. Od podatności na stres ludzi, bo skomplikowane pieśni-hasła ptaków.

Numer 6/2017

„Życie pod napięciem” to artykuł opisujący fascynującą, a jednocześnie nieco kontrowersyjną, ideę mówiącą, że za plan budowy naszych narządów i całych ciał odpowiadają nie tylko geny, ale być może przede wszystkim niewielkie napięcie elektryczne.

Numer 5/2017

W artykule „Opuszczony mózg” opisuję jak brak podstawowej opieki w dzieciństwie wpływa na rozwój mózgu. Fragment artykułu można przeczytać tutaj.

Numer 4/2017

Artykuł „To boli” przedstawiam najnowsze odkrycie dotyczące tego, jak odczuwamy ból i w jaki sposób nasz mózg go kreuje.

Numer 3/2017

W artykule „Kosmiczna agronomia” opisuję postępy i problemy z uprawą rośli poza naszą rodzimą planetą.

Numer 1/2017

„Dzieląc się życiem” to artykuł o osiągnięciach naukowych kryjących się za transplantacjami organów.

Numer 12/2016

„Doping w sporcie” ukazuje długą historię niedozwolonego wspomagania w sporcie. Artykuł przybliża również najważniejsze ścieżki dopingu we współczesnym sporcie.

Numer 11/2016

„Mózg oświecony” to artykuł o optogenetyce, przełomowej dziedzinie nauki, która pozwala kontrolować neurony (ale i inne komórki) za pomocą światła. Co najważniejsze kontrolę nad komórkami można przejąć nie tylko na płytce w laboratorium, ale także w żywym zwierzęciu!

Numer 10/2016

„Czarodziejskie narzędzie genetyki” traktuje o rewolucjonizującej genetykę technologii CRISPR-Cas, pozwalającej na precyzyjną edycję genomów.

Numer 6/2016

„Drugie życie w nowej skórze” to artykuł o sztucznych substytutach skóry, których ulepszaniem zajmuję się podczas mojego doktoratu.

Numer 3/2013

Mój pierwszy artykuł popularnonaukowy opublikowany w Wiedzy i Życiu nosił tytuł „Komórkowi nanoposłańcy”. Rozprawiam się w nim nad moją pracą magisterską dotyczącą mikropęcherzyków i egzosomów, niewielkich pęcherzyków uwalnianych przez komórki, które pełnią wcale nie takie małe funkcje.

 

Gazeta Wyborcza

1 sierpnia 2017

Tekst o orkach jest próbą skondensowania mojego wieloletniego uwielbienia i fascynacji tymi majestatycznymi zwierzętami.

25 lipca 2017

Artykuł o tym jak mechanizmy obronne pomidorów skłaniają pasożytnicze gąsienice do zmiany diety z wegetariańskiej na kanibalistyczną.

4 lipca 2017

artykule o układzie immunologicznym rozwijającego się płodu opisuję najnowsze odkrycia mechanizmów, które pozwalają na pokojowe współżycie matki i dziecka podczas ciąży.