Home > Prasa

RIDE Cycling Review

Wraz z przełomem lutego i marca 2016 roku rozpocząłem współpracę z jednym najlepszych australijskich magazynów poświęconych kolarstwu. RIDE Cycling Review, jak sami o sobie piszą, jest kwartalnikiem o najpiękniejszym sporcie tego świata: kolarstwie. Począwszy od lokalnego peletoniku, a kończąc na szczytach zawodowstwa, RIDE ożywia kolarstwo.

Ride JZ

Numer 73

W tym numerze „The Ride” ukazał się mój krótki, karkołomny i ambitny artykuł wyjaśniający zasady polskiej wymowy!

Numer 71
„The Peace Race” to artykuł odkrywający historię i realia Wyścigu Pokoju dla czytelników z Zachodu. Całość ubarwiona anegdotami, które do dzisiaj sprawiają, że nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać.

 

 

***

 

Magazyn Szosa

Gdy na początku 2015 roku powstawał „Magazyn Szosa”. Od tamtej zimy byłem autorem tekstów do kilkunastu numerów magazynu.

prasa

 

W archiwalnych numerach „Szosy” znajdują się moje następujące teksty:

Numer 13

W wiosennym numerze „Szosy” przybliżam sylwetki najbardziej charakterystycznych i wpływowych trenerów w historii sportu. Od Biagio Cavany po Aldo Sassiego.

Numer 12

„Wielki, boski, skandalista” to tekst o nikim innym, tylko o samym Mario Cipollinim. Warto zwrócić uwagę na fakt, że szata graficzna idealnie komponuje się ze stylem boskiego „Cipo”. Kolejny mój tekst w tym numerze przybliżam historię „Pogromców nosków”, czyli pedałów zatrzaskowych Look.

Numer 11

W tekście o Alberto Contadorze piszę o jego „Trudnych związkach” z drużynami, kibicami a także innymi kolarzami. Kilka stron dalej staram się krótko i zwięźle udowodnić dlaczego Tom Boonen wielkim kolarzem tej wiosny był.

Numer 10

„Walka o Tęczę” to 10 najciekawszych i najbardziej zawziętych wyścigów o tęczową koszulkę. „Niedoceniony Oscar Freire” jest krótkim, niczym sprint, spojrzeniem na karierę trzykrotnego mistrza świata.

Numer 9
„Popularny pechowiec” to tekst o długiej i barwnej karierze Raymonda Poulidora. Francuz, pomimo swoich sukcesów, na zawsze zostanie zapamiętany jako ten „wiecznie drugi”.

„Wielki wróg: czas” to subiektywny zbiór najlepszych i najbardziej dramatycznych etapów jazdy indywidualnej na czas z Tour de France. Nie mogło się obejść też bez próby przewidzenia faworytów do zwycięstw podczas etapów walki z czasem podczas „Wielkiej Pętli” 2016.

Numer 8
„Le Bel Hugo” to tekst o niesamowitej i tragicznej zarazem karierze Hugo Kobleta. Szwajcarski kolarz zadziwiał świat nie tylko swoim zwycięstwami, ale i niebywałym stylem zarówno na rowerze, jak i po przekroczeniu linii mety.

„Tour de Suisse” to artykuł o historii i atmosferze czwartego wielkiego touru. Dla mnie osobiście, jednego z najpiękniejszych i najprzyjaźniejszych wyścigów w kalendarzu.

Numer 7
„Złoci chłopcy w drodze ku słońcu” to artykuł o występie polskiej drużyny na wyścigu Paryż-Nicea. W tak zwanym złotym okresie polskiego kolarstwa ówczesny prezes PZKol, Włodzimierz Gołębiowski, doprowadził do startu najlepszych polskich kolarzy w „Wyścigu ku Słońcu”. Szurkowski i Szozda stanęli ramię w ramię z gwiazdami zawodowego peletonu.

„Klasyczna świetność” to rozgrzewająca zapowiedź wiosennych wyścigów klasycznych.

Numer 6
„Dzieci nocy” to historia kolarskich sześciodniówek – wyścigów, które na początku wieku rozpalały serca Amerykanów bardziej, niż obecne finały Super Bowl czy Major League Baseball. Ciężko odeprzeć wrażenie, że intensywne ściganie, było jak całe kolarstwo skondensowane do rozmiarów welodromu.

„W imię prędkości” to krótka anatomia kolarskiego toru i torowych dyscyplin.

„Królowie i królowe welodromów” to subiektywna lista zawodników i zawodniczek, które po prostu trzeba znać.

Numer 5

„Człowiek w okularach” to krótka biografia Jana Janssena – mistrza świata, zwycięzcy Tour de France i Paryż-Roubaix. Limit znaków był zdecydowanie zbyt restrykcyjny, ale tej niemal hollywoodzkiej historii kolarza z Holandii nie pomieściłby pewnie i cały numer „Szosy”.

„Zapiski z Mistrzostw Świata” udekorowane niesamowitymi zdjęciami Kristofa Ramona, to analiza startu naszej reprezentacji, niesamowitej drogi Petera Sagana ku tęczowej koszulce oraz komentarz na temat przyszłości światowego czempionatu.

Numer 4

„Mleko, płatki i kolarze, czyli Wyścig Dookoła Brytanii”, to tekst o wszystkich wcieleniach narodowego wyścigu Brytyjczyków. Historia wyścigu i kolarstwa w Wielkiej Brytanii jest pełna przeciwności losu, dziwnych wydarzeń, ale przede wszystkim zawziętości i miłości do kolarstwa.

Numer 3

„Droga do Elizjum” wydana na początku Tour de France, to historia jednego z najciekawszych Wyścigów Dookoła Francji. Edycja z 1975 roku po raz pierwszy miała zakończyć się na Polach Elizejskich w centrum Paryża, a Eddy Merckx miał zostać pierwszym, który wygrał Tour de France 6 razy.

Numer 2

„Włoska droga ku chwale” to prezentacja trasy Giro d’Italia z odrobiną historii.

Numer 1

„Brukowane klasyki Północy”, czyli mój pierwszy artykuł opublikowany w „Szosie”. Tekst przedstawia historię i charakterystykę wszystkich najważniejszych wiosennych brukowanych klasyków, by na koniec wskazać na przedwyścigowych faworytów. Poza głównym tekstem i ciekawostkami dotyczącymi brukowanych klasyków, napisałem również krótkie historie, które wzbogaciły tekst o Ardeńskich Klasykach.

***

 

Polska The Times

gabare

Na początku roku poprzez Tomasza Jarońskiego skontaktował się ze mną profesor Leszek Sibilski, niegdyś kolarz torowy. Był on kolegą 5 młodych torowców, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Gabare. Ze względów politycznych katastrofa została zapomniana, a wraz z nią historia kolarzy. Pół roku pracy skończyło się tekstem, który opublikowany został w Magazynie Polska The Times.

Wersja online artykułu

Ten sam artykuł ukazał się wersji anglojęzycznej w listopadzie 2017 roku na portalu Cycling Tips.

Lost boys – Poland’s forgotten track talents and their tragic end

CT